📊 Статията е прочетена: 668 пъти 🕒 24 октомври 2025 в 11:22

Жителите на благоевградския квартал „Запад“ изразиха своята благодарност към кмета Методи Байкушев за бързата му реакция и ангажираност по сигнал, свързан с общинско жилище, използвано не по предназначение.

Проблемът касае апартамент, предоставен на семейство с две деца, в който според сигнали на съседите са се настанили около десет души, включително малолетни. По думите на живущите, жилището, което първоначално е било предадено в нормално за обитаване състояние, в момента се намира в крайно занемарен вид, а условията вътре са тежки.

Жителите на квартала сигнализират, че през последните две години около блока и детската площадка до него често се събират хора, които вдигат шум и нарушават обществения ред. По думите им, в късните часове на денонощието се чуват викове, свири се силна музика, употребяват се алкохол и цигари на открито, а теренът около площадката нерядко остава замърсен.

Многократните жалби и подписка, подкрепена от близо 200 души, доведоха до намесата на кмета Методи Байкушев, който лично посети мястото заедно с представители на общинската администрация. При проверката са установени редица нарушения, включително пренаселеност и липса на поддръжка на имота.

Жителите на квартала излязоха с официално становище, в което изразяват своята признателност към кмета и неговия екип за бързите действия:

„Ние, живущите в ж.к. „Запад“, изразяваме своята искрена благодарност към кмета Методи Байкушев за проявената светкавична реакция, съдействие и загриженост към гражданите.

В продължение на повече от две години кварталът ни беше изправен пред сериозен проблем, свързан с общинско жилище, използвано не по предназначение.
В него пребиваваше семейство, което създаваше постоянен шум, напрежение и конфликти сред живущите.
Около жилището редовно се събираха лица със съмнително поведение, употребяващи алкохол и други вещества, като често използваха детската площадка за неподходящи дейности.
Проявяваха се арогантно поведение и вербална агресия, което поставяше в риск спокойствието и сигурността на семействата и децата в района.

След сигнала ни към кмета Методи Байкушев, още на следващия ден бяха сезирани всички компетентни институции, които под негово ръководство реагираха незабавно и адекватно.
При извършените проверки бяха констатирани множество нарушения, което потвърди сериозността на проблема и необходимостта от бърза намеса.

Благодарим за проявената отговорност, човечност и ефективни действия, довели до възстановяване на реда и спокойствието в квартала.

Нека доброто се знае и служи за пример!

С уважение,
Живущите в ж.к. „Запад“
(200 подписали се граждани)“

От Община Благоевград заявиха, че ще продължат да извършват проверки на всички общински жилища, за да се гарантира, че те се използват по предназначение и в съответствие с изискванията за безопасност и обществен ред.