
Президентът Румен Радев официално внесе в Народното събрание предложение за провеждане на национален референдум по темата за въвеждането на еврото в България. Формулираният въпрос, с който българските граждани ще могат да се произнесат, гласи: „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута ‘евро’ през 2026 г.?“
Предложението на държавния глава идва в момент на засилен обществен интерес и нарастващи противоречия по темата за присъединяването на страната ни към еврозоната. По думите на президента, въпросът за еврото не трябва да бъде решаван без активното участие на гражданите, особено при очевидното отсъствие на обществен консенсус и на задълбочен дебат по въпроса.
Мотивите на президента
В мотивите си към предложението за референдум, президентът подчертава, че макар България да е поела ангажимент за въвеждане на еврото още с присъединяването си към Европейския съюз, в договора за членство няма фиксирана дата или срок за това действие. Радев отбелязва, че на 4 юни 2025 г. се очаква извънреден конвергентен доклад относно готовността на страната за членство в еврозоната. При положителна оценка, България би могла да приеме еврото от 1 януари 2026 г.
Президентът е категоричен, че такава фундаментална стъпка – смяната на националната валута – не бива да се случва при липса на яснота, подготовка и широк обществен консенсус. По думите му, решението е стратегическо и не трябва да се взема единствено от институции с ниска легитимност, без реално да се чуе гласът на гражданите.
Общественото недоверие и информационният вакуум
Основен аргумент на президента е липсата на информираност и диалог с обществото. Той посочва, че управляващите са предпочели да заложат на рекламна кампания, вместо да организират всестранна информационна и експертна дискусия, която да разгледа както потенциалните ползи, така и реалните рискове от въвеждането на еврото.
Президентът критикува правителството за това, че не е взело необходимите мерки за защита на покупателната способност на гражданите и на конкурентоспособността на българската икономика. Това според него допълнително задълбочава общественото недоверие към процеса и легитимността на решенията, свързани с еврозоната.
Призив за демократичен избор
Румен Радев заявява, че предлаганият референдум не е насочен срещу европейското бъдеще на България – напротив, той е израз на демократичния принцип, според който всеки гражданин трябва да има право да участва във важните за страната решения. Президентът подчертава, че България остава пълноправен член на ЕС и има суверенното право да реши кога да въведе еврото, а не дали да го направи.
Той определя допитването като „оздравителна“ мярка за българската демокрация – възможност обществото да се обедини около конкретна посока, а политическите партии да възстановят диалога с избирателите. Според него, именно референдумът може да спомогне за изработването на национален консенсус, който липсва към момента.
Политически и правни реакции
Междувременно представители на управляващата коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ внесоха в Народното събрание декларация за подкрепа на въвеждането на еврото от началото на 2026 г. От друга страна, някои конституционалисти вече изразиха мнение, че такъв референдум може да противоречи на Конституцията, тъй като България вече е поела ангажимент за прием на еврото при влизането си в ЕС.
Независимо от това, президентът остава на позицията, че референдумът не само е допустим, но и необходим. По думите му, подобни допитвания са провеждани в други държави от ЕС, включително в страни с по-добри икономически показатели от България, и това не е прецедент.
Предложението на президента за референдум по въпроса за въвеждането на еврото през 2026 г. поставя на преден план ключови въпроси за демокрацията, националния суверенитет и правото на гражданите да участват в решения, които пряко засягат икономическото им бъдеще. Предстои Народното събрание да се произнесе по инициативата, а българското общество – да реши дали и кога страната е готова да направи тази важна крачка към еврозоната.
Редактор: Натали Михайлова
Източник: nova.bg