📊 Статията е прочетена: 191 пъти 🕒 9 май 2025 в 06:38

Жителите на Благоевград продължават активно да се включват в програмите за подобряване на качеството на въздуха. Още 231 домакинства от общината са одобрени за подмяна на старите си уреди на твърдо гориво с по-екологични алтернативи. Това е част от усилията на местната власт да намали вредните емисии и да подобри здравословната среда в града.

Инициативата се реализира по европейски проект, финансиран чрез Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020, и цели постепенното изместване на остарелите печки и котли, които използват дърва и въглища – основни замърсители на въздуха в зимните месеци. След одобрението си, домакинствата ще имат възможност да изберат между пелетни котли, климатици или газови уреди, в зависимост от индивидуалните си нужди и възможности.

Община Благоевград продължава да оценява и обработва заявленията по програмата, като интересът от страна на гражданите остава висок. Към момента над 1500 домакинства вече са подали документи, а етапите по одобрение и технически огледи напредват по график.

С подмяната на уредите не само се постига по-висока енергийна ефективност, но и значително се намалява концентрацията на фини прахови частици във въздуха – един от основните рискови фактори за здравето в урбанизираните райони.

Очаква се в следващите месеци още стотици семейства да бъдат включени в проекта. Общината призовава жителите, които все още не са кандидатствали, да се информират за условията и да се възползват от възможността за безплатна подмяна на отоплителните си уреди.