
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) стартира спешни действия за овладяване на популацията от марокански скакалци в района на община Сандански, област Благоевград. Това съобщават от Агенцията чрез официалното си изявление.
По данни на БАБХ, до 20 май 2025 г. скакалците вече са обхванали пасища, ливади и необработваеми земи в няколко населени места, без към момента да има поражения върху обработваеми земеделски площи. Потенциално застрашени са землищата на селата Любовка, Ладарево, Джигурово, Ласкарево и Бождово, като площта с висока плътност на вредителя е приблизително 2000 декара.
Обработката на засегнатите терени ще се извършва в периода от 20 май до 30 юни 2025 г., като ще се използват одобрени препарати за растителна защита. От БАБХ уверяват, че мерките ще бъдат прилагани при стриктно спазване на изискванията за опазване на човешкото здраве, животните, пчелите и водните организми.
Мароканският скакалец (Dociostaurus maroccanus) е изключително опасен вредител, който се размножава бързо и при определени условия може да унищожи цялата растителност в засегнатите райони. Скакалците образуват масивни ята, способни да изминават до 50 километра дневно, а любимата им храна включва широк кръг от тревисти и земеделски култури – от житни и бобови растения до овощни и горски насаждения.
Агенцията апелира към собствениците на пчелни семейства да поддържат контакт с местната власт и кметовете на населените места, за да бъдат информирани своевременно за планираните пръскания и да вземат необходимите мерки за защита на пчелите.
В отговор на тревожната ситуация, областният управител на Благоевград Георги Динев свика заседание на Областния щаб за защита при бедствия, след сигнал от директора на Областната дирекция по безопасност на храните – д-р Калина Милушева, относно установеното масово размножаване на вредителя.
Отговорните институции подчертават необходимостта от бърза и координирана реакция, за да се ограничи разпространението на скакалците извън рамките на община Сандански и да се предотврати евентуална вреда върху земеделски култури в по-широк район.
Източник: БТА